معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از «چارسوی هنر» بازدید کرد بازگشت Back
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از «چارسوی هنر» بازدید کرد
حسینی: بخش «چارسوی هنر» بیش از انتظار خوب است/فضایی برای نزدیک کردن مخاطب و هنرمندان
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از بخش «چارسوی هنر» یازدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: بیش از انتظار بخش چارسوی هنر را خوب دیدم. این اتفاق اولین دست آزمون دولت برای تشویق کنندگی نگارخانه ها به اینکه کنار هم قرار بگیرند است و فضایی شبیه آرت فر را شکل بخشیده است و می تواند این آرت فرها منطقه ای در نقاط مختلف ایران برگزار شود.
به گزارش ستاد اطلاع رسانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته از بخش «چارسوی هنر» یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بازدید کرد و در حالیکه کمیت و کیفیت این بخش را با توجه به برگزاری نخستین دوره آن دور از انتظار و بسیار پربار توصیف کرد، گفت: به باور من جشنواره تجسمی فجر دو خاصیت می تواند داشته باشد. یکی اینکه می تواند عرصه رقابت باشد به منظور استعدادیابی و دیگری حالت گفتگویی باشد برای همدلی و نزدیک شدن یک جامعه ای که در یک موضوع اشتراک دارند.
وی ادامه داد: جشنواره هنرهای تجسمی فجر، توانسته هر دو منظور را در موضوع و کارکرد خودش بگنجاند. هم فضای گفتگوی پیشکسوت ها و هنرمندان و فعالان هنرهای تجسمی را فراهم کرده و هم فضایی برای بروز استعداد جوان ترها شده است. در جشنواره یازدهم تجسمی فجر با اضافه شدن چند بخش، این جشنواره توانست فضای گفتگو را در این جامعه بسط بدهد. یکی از این فرصت ها، فرصت اشتراک نظر و تعامل با بخشی شد که در ترویج و اشاعه هنرهای تجسمی بسیار موثر هستند.
حسینی بیان کرد: جشنواره با ایجاد بخش «چارسوی هنر» به یک حلقه کمتر مورد توجه در جامعه تجسمی پرداخت و گالری دارانی که غیر از نقش اجتماعیشان در گسترش بازار اقتصادی می توانند بسیار موثر باشند را به جشنواره دعوت کرد. بنابراین این فعالیت آغاز شد و گالری ها آمدند و این نقش و مسئولیت را ذیل برنامه رسمی به عهده گرفتند. مهمتر آنکه از شهرستان ها نیز گالری هایی در کنار گالری های نامدار و با سابقه تر تهران حضور پیدا کردند و بیشتر هنرمندان خطه خودشان را مورد توجه قرار دادند که همین امر می تواند به خودباوری بیشتر جوانان هنرمندان شهرستان ها و عرضه مناسب آثار برسد.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مغفول ماندن حوزه بازار هنر در عرصه هنرهای تجسمی طی سالیان متمادی اظهار کرد: ما در هنر توسعه متوازن را تجربه نکردیم. آفرینندگان هنر را زیاد توانستیم پرورش دهیم اما به همان نسبت نتوانستیم دوستداران آن هنر و مخاطبانش را رشد بدهیم. یک وقتی ما فکر می کنیم فرزندمان را به کلاس هنری می فرستیم الزاما به این معنا است که هنرمند شود در حالیکه ما قرار است افرادی را پرورش دهیم که ارزش هنر را درک کنند و بزرگ که شدند بتواند هنر خوب را از بد تشخیص دهد و مخاطب هنر شود. چون این اتفاق نیفتاده بازار هم شکل نگرفته است.
وی اضافه کرد: وقتی ما مخاطب هنر را پرورش دهیم، وقتی دیوار آن فرد بزرگ شود و دیواری خالی مقابلش ببیند خالی بودن آن را نمی تواند تحمل کند و به فکر پر کردنش می افتد و سپس درباره انتخاب اثر گفتگو می کنند و در ادامه برای انتخاب اثر به گالری ها می روند.
حسینی با اشاره به اینکه در سال های اخیر رشد گالری ها نشان می دهد مخاطب هم تا حدودی در حال رشد است، گفت: در شیراز تا 18 سالگی من به تعداد انگشتان یک دست گالری نبود و تازه برخی از آنها فعال نبودند. امروز همان شهر 35 نگارخانه خصوصی دارد و برخی حتی فروش خارج از ایران دارند و اگر چرخه اقتصاد هنر شکل نگرفته بود تعداد نگارخانه ها به این عدد نمی رسید.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید بی دریغ به هنر توجه کنند، گفت: اگر می پرسیم که چرا موسیقی خوب کمتر در جامعه کمتر شنیده می شود شاید پاسخش این است که جامعه ما موسیقی خوب و معیار را نمی شناسد. ما باید پرورش دهنده مخاطب آگاه باشیم. 
حسینی بیان کرد: بیش از انتظار بخش چهارسوی هنر را خوب دیدم. این قدم اول بود و تجربه مشابهی نداشت. شاید برگزاری اکسپوی تهران که یک دهه از تجربه آن می گذرد نزدیک ترین تجربه به این تجربه باشد که آن رویداد با امیدهای فراوان برگزار شد اما به نتیجه نرسید از طرف شرکت کنندگان و برگزار کنندگان مطلوب نبود. فکر می کنم چیزی شبیه آرت فر و اجتماع نگارخانه ها حلقه بین نگارخانه داری و حراج ها هستند. 
وی اضافه کرد: این اتفاق اولین دست آزمون دولت برای تشویق کنندگی نگارخانه ها به اینکه کنار هم قرار بگیرند است و فضایی شبیه آرت فر را شکل بخشیده است و می تواند این آرت فرها منطقه ای در نقاط مختلف ایران برگزار شود.
 
تاریخ خبر:  1397/11/18